Dreamstime fotobanka - jak začít prodávat fotky

Prodáváme svoje fotky a grafiku na fotobance Dreamstime

[ aktuální kurz dolaru: 18 ]

Upload vašich fotek, ilustrací a vektorů na fotobanku Dreamstime

Nejpraktičtější je nahrávat svá díla pomocí FTP. Abyste mohli FTP přenos používat, je nutné jej v administraci povolit.
V sekci pro autory je první volbou FTP upload. Klikněte na něj a dostanete se na podstránku. Pokud na otevřené stránce vidíte dole tlačítko ACTIVATE FTP, klikněte na něj.
Zde je přeložená stránka po aktivaci FTP přenosu.

Obrázek ukazuje sekci FTP Upload na Dreamstime.com

Nahráváme první díla

Pokud jste se úspěšně připojili na ftp účet Dreamstime, můžete začíta nahrávat svoje díla.

Formát a požadavky souborů

Dreamstime v základu podporuje pouze JPEG soubory v barevné paletě RGB. Vektorové formáty jsou podporovány také, ale přihrávají se až dodatečně k JPEG kopii daného díla. Zákazník se tak může rozhodnout zakoupit pouze JPEG verzi.

Jak nahrávat fotky, ilustrace a také vektory

Po dokončení uploadu na FTP účet Dreamstime se přesuňte do sekce pro autory a vyberte odkaz Unfinished Files.
Na této stránce se objeví díla, která jste uploadovali, ale je nutné je ještě dále zpracovat. Pro příklad uveďme jedno dílo, které jsem nahrál:

V této fázi je třeba se rozhodnout, jak bude zpracování postupovat. Zda chceme dílo prodávat jako:

Pokud nechcete utrácet dolary za zpracování, budete nejčastěji využívat tlačítko COMMERCIAL RF.
Přejdeme tedy dále ke zpracování.

Dokončení zpracování - určení nadpisu, popisu, kategorie, klíčových slov a licencí

Nejdříve je nutné určit název vaší fotky. Název by měl být výstižný, krátký a popisný. Pokud máte dílo jako obecné vánoční pozadí, název bude znít jednodušše: "Red Christmas background".
Dále musíte vymyslet popis díla. Ten již může být delší a má popsat dílo jako celek. Pro příklad vánočního pozadí bude popis (description) vyplněn: "Red Christmas background with many stars and place for your text".
Pole pro poznámku můžete využít, pokud chcete doplnit nějaký vysvětlující komentář pro editora, který bude dílo schvalovat.
Následuje zvolení kategorií. Lze vyplnit až 3 kategorie. Pokud nenajdete vhodnou kategorii, můžete v dalším políčku navrhnout vytvoření nové kategorie.

Klíčová slova (Keyword) jsou výrazy, které se vztahují k vašemu dílu. Jsou velmi důležité, protože podle nich kupující přivedou k vašemu dílu. Pro příklad našeho vánočního pozadí vyplním klíčová slova:
"abstract, background, vector, graphic, modern, image, illustration, decoration, card, red, strip, star, white, christmas, season, graphic, print, clip, "sample text", cold, claus, santa, ornament, space, greeting, traditional, style, element, creative, frame, freeze, frost, frosty".
Použijte slova, která vystihují dané dílo, která se na obrázku vyskytují. Nesmíte ovšem překročit počet slov, maximum je 80.

Posledním nutným krokem v této části je zaškrtnutí volby "Nahráním tohoto souboru potvrzuji, že jsem četl(a) a souhlasím s Pravidly a podmínkami tohoto webu a vlastním všechna práva, včetně copyrightu."

Jak probíhá zpracování díla na Dreamstimu

V dolní části stránky pak naleznete pokračování.
Pokud na fotce máte osoby nebo obličeje osob, musíte nahrát také smlouvu Model release. Podobná situace i u majetkových práv (například použijete nějaké cizí elementy, vektor automaticky ztrasujete z fotografie, vyfotíte nějaký objekt a majitel musí souhlasit s prodejem fotografie atd.). Zde je nutné doložit autorství nebo souhlas majitele.

Dále máte možnost zatrhnout exkluzivitu pouze pro Dreamstime a licence, ve kterých chcete svoje dílo poskytovat.
Tlačítkem "SUBMIT" celý proces zpracování dokončíte.

Jak probíhá zpracování díla na Dreamstimu - další

Proces schválování

Schválení většinou trvá mezi pár hodinami až po cca 3 pracovní dny.
O výsledku schválování budete informováni emailem.
Jakmile je dílo schváleno, dostává se mezi online díla poskytovaná pro komereční prodej a vaše dílo se začíná prodávat.Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Originální texty jsou majetkem Dreamstime © (Dreamstime® je registrovanou známkou Dreamstime)
All texts in images were translated from English by me, original and established texts are copyrighted material available on Dreamstime.com
Autorem webu je Pavel Richter, 2007-2023
Autor tohoto webu se snaží o co nejlepší překlad textů, ale nenese žádnou odpovědnost za případné chyby.